مقالات

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

موزه رییس علی دلواری

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

موزه رییس علی دلواری در 45 کیلومتری بوشهر و در شهر دلوار در شهرستان تنگستان واقع شده است. این موزه در واقع خانه رئیس علی دلواری بوده که امروزه به موزه تبدیل شده است.

 رئیس علی دلواری کیست؟؟ رییس علی دلواری یکی از نمادهای ضد استعمار در ایران است به طوریکه سالروز شهادت وی را روز مبارزه با استعمار در تقویم ایران ثبت کرده اند. وی در سال 1278 در زمان حکومت محمدعلی شاه قاجار توانست به کمک مشروطه خواهان بوشهر را تصرف کند و به مدت 9 ماه شهر را در تصرف خود داشتند.

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

جنگ دلوار ؟؟ با شروع جنگ جهانی دوم و اعلام بی طرفی ایران اما نیروهای متفقین اقدام به تصرف ایران کردند. در سال 1294نیروهای روس یه از شمال و نیروهای انگلیس از جنوب وارد ایران شدند و اقدام به تصرف ایران کردند. زمانی که نیروهای انگلیسی در بندر بوشهر پهلو گرفتند و بوشهر را به تصرف دراوردند پس از آن اقدانم به تصرف دلوار کردند ولی چندیدن بار شکست خوردند .

رییس علی دلواری به کمک هم پیمانانش به مقابله با انگلیس برخواسته بود. در نبردی که به نبرد دلوار معروف شد دلیران تنگستان توانستند نزدیک به 5000 نفر از قوای روس را شکست دهند و تعداد زیادی از آن ها را بکشند. دولت انگلیس مجبور شد ک از هند و عراق نیروی کمکی برای سرکوب رئیس علی به بوشهر بیاورد.

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

رئیس علی چگونه کشته شد؟؟ درگیری ها بین قوای انگلیس و رئیس علی دلواری تا شهریور 1294 ادامه داشت تا سرانجام رئیس علی به وسیله یکی از نفوذی های انگلیس در جایی به نام تنگک صفر هنگام شبیخون به قوای انگلیس توسط فردی به نام غلامحسین تنگکی از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

محل دفن رئیس علی ذلواری بنا به وصیت خودش در کربلا و در جوار بارگاه حرم علی بن ابی طالب به خاک سپرده شد. خانه موزه رئیس علی دلواری در سال 1376 به ثبت ملی رسید.

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

در این خانه آثار تاریخی از آن زمان متعلق به رئیس علی دلواری و همرزمانش نگهداری میشودکه از جاذبه های گردشگری بوشهر است. در این موزه همچنین مجسمه هایی از رئیس علی و دوستانش که نمادی از مبارزه علیه استعمار پیر انگلیس هستند قرار داده اند که با لباس های محلی که در آن منطقه رایج بود پوشیده شده اند. در ورودی موزه نیز مجسمه ای زیبا از رئیس علی که سوار بر اسب است قرار داده شده است که بسیار زیبا و چشم نواز است

سواحل استان بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

مهمترین جاذبه های گردشگری بوشهر شاید سواحل زیبای ماسه ای آن باشد. استان بوشهر مجموعا 700 کیلومتر ساحل دارد . برای کسانی که آرامش ساحل را دوست دارند این سواحل میتواند مقصدی سفری آرام و دل انگیز باشد. به دلیل هوای گرم و مرطوب بوشهر بیشتر مسافران فضل های خنک سال را برای سفر انتخاب میکنند.

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

بهترین فصل برای سفر به بوشهر؟؟ زمانی که مناطق سردسیری هوای نسبتا سردی دارند و برای مسافرت خیلی مناسب نیستند سواحل بوشهر با هوای مطبوع و مناسبی که دارند میتوانند محل مناسبی برای سفرباشند. در اواخر فصل زمستلت و اوایل بهار تا اردیبهش هموار تعدا زیادی از مسافران به بوشهر سفر میکنند تا از سواحل آن لذت ببرند. قایق سواری در سواحل بوشهر یکی از جاذبه های تفریحی در کنار ساحل برای مسافران است.

چشمه های آب گرم

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

خاصیت درمانی چشمه های آب گرم _استان بوشهر به دلیل موقعیت زمین شناسی خاصی که دارد تعداد زیاد چشمه های آب گرم داردو این چشمه ها یکی از جاذبه های گردشگری بوشهر به شمار میروند.چشمه های آب گرم به دلیل داشتن خاصیت درمانی متفاوت همواره مورد توجه مسافران از سراسر کشور بوده است.

چشمه های آب گرم به دلیل آنکه آب آنها از اعماق زمین و نزدیک به ماگمای درون زمین خارج میشوند دارای املاح معدنی فراوانی مانند گوگرد است. املاح معدنی درون این آب ها برای انواع بیماری های پوستی (مانند جوش و دمل و…) و همچنین بیماری های تنفسی، برای درد مفاصل وبیماری های مفصلی مانند دیسک کمر و نقرس و درمان بیماری های عفونی بسیار مفید است.

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

چشمه های آب گرم استان بوشهر _از چشمه ای آب گرم بوشهر میتوان به آبگرم اهرم ، آبگرم حاج احمدی، آبگرم دالکی، آبگرم طلحه ،آبگرم فوچارک اشاره کرد. آبگرم اهرم یکی از پنج چشمه آبگرم برتر کشور است که همه ساله تعداد زیادی از مسافران را به خود جذب میکند. این چشمه در 63 کیلومتری جاده بوسهر به بندر عباس قرار ودر نزدیکی ششهر اهرم قرار گرفته است.

طبیعت شهر اهرم و همچنین نخلستان های اطراف آن نیز جذابیت این چشمه را دوچندان کرده است. آب این چشمه در حدود 35 تا 40 درجه سانتیگراد است و از زیرکوه های زاگرس خارج مشود. این مجموعه تفریحی دارای دو استخر و ده حمام است که آب این استخرها هر 24 ساعت یک بار عوض میشوند.

کاروانسرای مشیرالملک دشتستان

جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

از دیگر جاذبه های گردشگری بوشهر کاروانسرای مشیرالملک است. دژ برازجان یا کراوانسرای مشیر در شهر برازجان در سال 1250 به وسیله معماری به نام مرحوم حاج محمد شیرازی ساخته شد.

معماری کاروانسرا؟؟ این بنا مساحتی در حدود700 متر مربع واست و زیربنای آن 4200 متر مربع است. این ساختمان  دارای 4 برج است که ارتفاع هرکدام از این برج ها 12.7 متر است و همچنین 68 اتاق برای اسکان مسافران  دارد.این بنا تا سال 1300 به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار میگرفت و از سال 1300 تا 1335 محل استقرار قشون نظامی بود . پس از آن این کاروانسرا در اختیار شهربانی قرار گرفت و به عنوان زندان از آن استفاده میکردند به همین دلیل به دژ معروف شد. این بنا در سال 1377 در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و به ثبت ملی رسید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره سوئیت در بوشهر
        اجاره سوئیت و آپارتمان مبله در بوشهر    
اجاره سوئیت در بوشهر